Strona Główna Artykuły Download Forum Linki Kategorie Newsów Maj 29 2020 22:02:46

List otwarty Sołtysa Odolionu do Ministra Rolnictwa wręczony Ministrowi przez Sołtysa podczas II Forum Rolniczego w Bydgoszcz.
Newsy Sołtys Sołectwa Odolion Odolion 02.10.2015.
Gmina Aleksandrów Kujawski
Piotr Marek Kaszubski
Do Ministra Rolnictwa
z okazji II Forum Rolniczego
Edycja 2015

Opinia społeczeństwa w sprawie szacowania strat w rolnictwie zaistniałych z powodu klęski suszy w roku 2015.

Po szeroko rozpropagowanej akcji działania przeciwko skutkom klęski suszy , licznych spotkaniach z ludnością wiejską , środowiskiem rolników nasuwają się niepokojące konkluzje, które powinny mieć wpływ na zmianę wielu ustaleń jakie podjęto na wyższych szczeblach w związku z szerokim programem pomocy rolnikom dotkniętym tym zjawiskiem.
Mieszkańcy Sołectwa Odolion i okolic wyrażają zaniepokojenie i oburzenie ze względu na sposób w jaki Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław narzucił sposoby szacowania skutków suszy. Pomiary opierające się na zbyt małej liczbie danych są nieprecyzyjne. Podział na kategorie glebowe dodatkowo fałszuje poziom realnych strat. Klęska suszy objęła wszystkie rośliny na wszystkich glebach. W dodatku nie wszystkie uprawy są poddane szacowaniu pod względem strat. Ewidentnym przykładem z naszego terenu jest kukurydza ,która bez względu na przeznaczenie tzn. . ziarno , czy kiszonkę ucierpiała jednakowo , a poddana szacowaniu strat jest jedynie ta na kiszonkę.
Dlaczego użytki zielone i warzywa na kategoriach gleby poza pierwszą wg. grup granulometrycznych nie podlegają ocenom. Ten fakt wzbudza liczne kontrowersje.
Poważnym problemem są nieprecyzyjne rozporządzenia i wytyczne jakie otrzymały Gminne Komisje do spraw szacunkowych. Jest problem z ich interpretacją .Tym bardziej ,że są to komisje nieetatowe. Komisje powinny być formowane na bazie pracowników etatowych np. z ODR, AR i MR, lub Izby Rolniczej. Czyżby wyznaczenie do oceny strat komisji powołanych z pośród ludności miało służyć do umycia rąk w przypadku nieprawidłowych wycen. Poza tym koszty działania tych komisji generują o wiele wyższe koszty niż koszty działania wykwalifikowanych komisji.
Mieszkańcy obawiają się też tzw. pomocy poprzez umarzanie podatku rolnego.
Wiemy ,że jeśli podatek ten będzie umorzony to automatycznie jego brak wpływu spowoduje obcięcie subwencji dla budżetu Gminy. Ta z kolei przeznacza te subwencje na rolników tzn. np. rozbudowę sieci wodociągów , budowę ujęć wody itp. Ze względu na awaryjność tych instalacji i ciągły problem z obniżającym się poziomem pokładów wody generują one coraz większe koszty często przekraczające możliwości budżetowe Gminy.
Na koniec społeczeństwo oczekiwałoby przedłużenia do np. 15 października terminu składania wniosków do ARiMR o wypłatę pomocy finansowej w związku z klęską suszy obecne terminy są stanowczo niewystarczające.

Serdecznie dziękuję za wysłuchanie głosów ze wsi i licząc na przychylność pożegnam się w imieniu moim i mieszkańców mojego Sołectwa tradycyjnym ,, Szczęść Boże ''.

Sołtys Sołectwa Odolion Piotr Marek Kaszubski.